Uzun vadeli yatırım yapan ve finansal özgürlük peşinde olan herkese selam olsun!

Bu yazıda yararlandığım ve size de faydası olacağını düşündüğüm kaynakları paylaşacağım. Benden önceki bloglarda finansal özgürlük konusunda yazılmış bilgi dolu enfes yazılar var. Aynı konuları tekrar yazmak yerine benden daha iyi bilenlerin anlatımları ile doğrudan okumanızın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Kullanıcıyı diğer bloglara yönlendirdiğim için içerik çalma ya da emek hırsızlığı yapmış olmam sanırım.

1. Bloglar

Latteden Borsaya

Finansal özgürlük konusunda en çok takip edilen blogların başında geliyor. Yiğit’in bloğunda finansal özgürlükle ilgili kavramları, gereken portföy büyüklüğünü, ünlü yatırımcıların sözleri ve mektuplarını okuyabilir ve Yiğit’in portföyünü takip edebilirsiniz.

Kesinlikle okunması gereken yazıları:

 1. Finansal Özgürlük için %4 Kuralı
 2. Finansal Özgürlük için 300 Kuralı
 3. Birikim Nasıl Yapılır
 4. Temettü Emekliliği
 5. Yiğit’in Stratejisi

Bay Tutumlu

Finansal özgürlük konusundaki bloglar arasında en ilham verici portföylerden biri Bay Tutumlu’da. Bay Tutumlu’nun bloğunda portföyünün gelişiminden yatırım stratejisine, emeklilik planlarından vergilere çeşitli konulardaki bilgilere detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Benim ilk okuduğum finansal özgürlük bloğuydu ve yazılarından çok şey öğrendim. Her ay sonunda portföy durumuna bakmaya devam ediyorum.

Kesinlikle okunması gereken yazıları:

 1. Finansal Özgürlüğe Ulaşma Yolları
 2. Finansal Özgürlük Aşamaları
 3. Esnek Emeklilik Programı
 4. Eurobond Rehberi

Pinti Değil Tutumluyum

Bu blogda temel bilgilerin yanı sıra farklı yatırım türleriyle ilgili de bilgi bulacaksınız. Amerika’da yatırım yapmakla ilgili epey içeriğe sahip. Yine finansal özgürlük aşamaları ve paranın değeriyle ilgili içerikler mevcut. Düzenli takip ettiğim bloglar arasında yer alıyor.

Kesinlikle okunması gereken yazıları:

 1. Çaylaklar için Giriş
 2. Finansal Özgürlük için Gereken Para Miktarı
 3. Ne Zaman Erken Emekli Olursunuz
 4. Tasarruf Oranı ve Finansal Özgürlük

Finansal Özgürlük

FIRE hareketi, finansal özgürlüğe ulaşmak için yapmanız gerekenler konusunda çok güzel yazılara sahip bir blog. Finansal özgürlük kavramıyla tanıştığımda ilk okuduğum bloglardan biriydi. Zaman zaman dönüp bilgilerimi tazelemek için bazı yazılarını tekrardan okuyorum. 4 adımda anlattığı finansal özgürlük yolu mutlaka okunmalı.
Kesinlikle okunması gereken yazıları:

2. Youtube

Okan Yorgancı

2020 Aralık’ta farklı yatırım yolları da olduğnu öğrenmemi sağlayan kişi Okan Yorgancı’dır. Kendisinin Youtube’daki yatırım fonları videolarını izledikten sonra yeni bir dünya açıldı bana. Altın, döviz ve faiz üçgeninin dışında yollar olduğunu da görmemi sağladı. Kendisine buradan şükranlarımı iletiyorum. Okan hocanın Udemy’deki fon eğitimlerini almanızı tavsiye ederim. Türkiye’de yatırım fonları çok az biliniyor.

İyi Gelir

Serra hocamın İyi Gelir kanalında yatırım fonları üstüne çok güzel videolar bulabilirsiniz. Kendisi her ayın sonunda yatırım fonları arasından kategori şampiyonunu belirleyip o fonun yöneticisi ile söyleşi de yapıyor. Zaman zaman çeşitli fon yöneticilerini bir araya getirip piyasalar ve fonlarının stratejileri hakkında söyleşiler yapıyor. Yatırım fonlarının yönetimini tanımak için eşsiz bir kaynak.

3. Discord

Okan hocamın discord’daki sunucusu yatırım fonlarıyla ilgili bilgi almak için çok güzel bir oluşum. Bu grupta insanlar birbirleriyle fonlar hakkındaki görüşlerini paylaşıyor, fon getirilerini takip ediyor, stratejiler üstüne tartışıyor, piyasaları yorumluyor. Yatırım konusunda kendinizi geliştirmeniz için güzel bir grup olduğunu düşünüyorum. Kendim de grubu her gün olmasa da hemen hemen her gün okumaya gayret ediyorum. Grubun Linki

4. Podcast

Finansal Özgürlük isimli podcast’te bilgilerinizi arttırabilirsiniz. Ben Spotify’dan dinliyorum. Başka hangi platformlarda olduğunu bilmiyorum.

Finansal özgürlük konusundaki temel ve ileri bilgileri içeren blogları ve fonlar için bilgi alabileceğiniz kaynakları paylaştım. Yazının en başında da belirttiğim gibi zaten çok güzel ve detaylı anlatılmış konuları tekrar yazmanın gereksiz olduğunu, doğrudan benim de öğrendiğim kaynaklardan okumanızın daha faydalı olacağını düşündüm. Finansal özgürlük kavramıyla yeni tanıştıysanız ilk iş olarak kesinlikle bu kaynakları gözden geçirmeniz ve temel bilgileri özümsemenizi tavsiye ediyorum.

Bloğun kalanında kendi yolculuğumu anlatıyor olacağım.

2 Comments

 1. Merhaba. Yazılarınız çok başarılı, tebrikler. Bir sorum olacak: KUB fonunu almanın tek yolu Kare Portföy'de yatırım hesabı açtırmak mıdır? Yoksa daha kolay bir yolu var mıdır acaba? Cevabınız için peşinen teşekkürler.

 2. Merhabalar, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Öncelikle özür dilerim yorumunuzu yeni gördüm. Tefas'ta işlem gören fonların hepsi bütün bankalardan ve aracı kurumlardan alınabiliyor. Kub da tefas'taki fonlardan. Dolayısıyla rutin kullandığınız bankadan alabilirsiniz. Bir yatırım hesabı açacaksınız. Genelde internet ya da mobil bankacılıktan yapılabiliyor. Sonra fonlar kısmından diğer fonlar altında bulabilirsiniz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir