Herkese merhabalar. Bir süredir yatırım yapamıyor olduğum için Haziran ayında yazılarıma Ocak’a kadar ara veriyorum demiştim. Ocak’ın gelmesiyle birlikte uzun süredir yazmayı düşündüğüm üç yazı için kendimi biraz zorlayarak da olsa yeniden bloğun başına oturdum. Bu yazıda bir sene önce yaptığım krediyle fon yatırımının sonucuna bakacağız. İyi okumalar dilerim!

1 Aralık 2022’de, kredi kartlarında taksitli nakit avans faizinin %1,36 olması ve 12 ay taksit yapılabiliyor olması nedeniyle taksitli nakit avans çekerek fon almaya karar verdim. Planım her ay pay satışı yaparak kredileri ödemek ve 1 yılın sonunda yoktan para oluşturmaktı. Bunu yapmaya kesin karar vermeden önce çeşitli fonların tarihsel verileriyle denemeler yaptım. Kar edilebildiğini gördükten sonra da kesin kararımı vererek 2 farklı bankadan taksitli nakit avans çektim. O dönemki kart limitlerim nedeniyle toplam 80.000₺ çekip yapabildim. Fon olarak da yatırım prensiplerini beğendiğim MAC fonunu tercih ettim.

Örnek Hesaplamalar

Hesaplamaları yaparken gördüğüm ilginç sonuçlardan biri fon yıl sonunda kar etmiş bile olsa bu işlemden zararlı çıkılabilmesiydi. Sene içerisinde fiyatlar uzun süre maliyetten düşük seyrederse bu sonuç ortaya çıkıyordu. Dolayısıyla pay fiyatının maliyetin altında olduğu aylarda pay satmak yerine krediyi cepten ödemek ve maliyetten fazla olduğu aylarda pay satmak makul bir çözüm olabilirdi. Tabi burada fiyatın yükselmeme riski de bulunuyor.

Krediyle Fon Yatırımı Sonucum

Şubat ayında deprem nedeniyle pay satışı yapmayı unuttuğum için kredileri cebimden ödedim. Aslında o ay fonun fiyatları çok düşük olduğu için unutmam iyi bir sonuca yol açmış. Mayıs ayına geldiğimizde, ilk kredi için pay sattıktan sonra fiyat çok düşük olduğu için satmasaydım aslında daha iyi olacağını düşündüm. O nedenle diğer bankanın kredisini cebimden ödedim. Sene sonuna geldiğimizde de fonun fiyatı yükseldiği için gerekenden biraz daha fazla pay satışı yaptım.

Sonuç olarak:

  • Cebimden toplam 3.976₺ çıkmış oldu.
  • Kredileri kapattıktan sonra elimde 30.733 pay kalmış oldu.
  • Pay başı maliyet 0,129372₺’ye denk geliyor.
  • Bugünkü fiyat itibariyle 7.934₺ karım olmuş.
  • Çektiğim kredinin %10’u kadar para bana kalmış.
  • Şubat-Haziran ayları arasında fiyatlar maliyetten daha düşükken satış yapmak yerine kredileri kendim ödeseydim ve fiyatlar maliyetin üzerine çıktığında satış yapıp kendi ödediklerimi yerine koysaydım daha çok pay elimde kalabilirdi.
  • Fakat yılın genelinde kredileri kendim ödeyecek nakde sahip değildim.

Krediyle yatırım zarar riski barındıran bir yatırım şekli. Zarar etme durumunda bu zararın nelere mal olabileceği önceden iyi tartılmalı, ona göre karar verilmeli. Birkaç ay 7.500₺ krediyi kendim ödemeyi 2022 Aralık’ında alınabilecek bir risk olarak değerlendirmiştim. Fakat Nisan’dan sonra gelir gider dengem bozulduğu için işler yolunda gitmese bu krediyi ödemekte çok zorlanacaktım. Bu nedenle benzer bir denemeden önce riskleri daha fazla düşünürüm. Ancak çok cazip bir fırsat geldiğini düşünüyorsam krediyle yatırım yapmayı yine tercih edebilirim.

Sizin krediyle yatırım konusundaki yaklaşımınız nasıl? Yorumlarda paylaşırsanız sevinirim. Herkese sağlıklı, neşeli ve bol kazançlı günler dilerim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir