Hisselere Veda Fonlarla Yola Devam

Uzun vadeli yatırım yapan ve finansal özgürlük peşinde olan herkese selam olsun!

Bir önceki yazımda kendim hisse senedi seçmek yerine fon alsaydım ne olurdu diye incelemiştim. Uzun zamandır da fona geçiş yapma konusunu düşünüyordum. Bir yıl daha hisselerimle devam edip 3. yılı tamamladıktan sonra temettü etkisini iyice görmek düşüncesi beni ikilemde bırakıyordu. Ama sonunda bir karar alabildim ve fonların daha iyi getiri sağlama potansiyelini kaçırmamayı tercih ettim.

Pazartesi günü yani 15 Ocak 2024’te elimdeki tüm hisseleri sattım. Takasın tamamlanmasını takiben de Perşembe ve Cuma günlerinde fonlar için alış emri girdim. Fonlar hesabıma bugün yani 22 Ocak 2024 itibariyle geçti.

Neden Bu Kararı Aldım?

Öncelikle hisselerimi uzun süredir takip etmiyor oluşum bu karardaki en büyük etken oldu. Yolculuğumun şu zamana kadar olan kısmının ilk yarısında da günlük ya da haftalık piyasa takibi yapmıyordum. Ancak 3 aydan 3 aya açıklanan bilançoları takip ediyordum. Faaliyet raporlarını okumaya çalışıyordum. Şirketlerimle ilgili olumsuz bir durum olup olmadığını, varsa da bunun geçici olup olmadığını takip ediyordum. Ancak 2023 boyunca bilançoları hiç takip etmedim. Yıl sonu faaliyet raporları yayınlanmaya başladığında onları da okuyacağımı zannetmiyorum. Gelir gider dengem bozulduğundan beri yeterli motivasyona sahip değilim.

İkinci etken şirket değerleme konusunda kendimi geliştirmeyi sürekli erteledim. Bu sırada, en başta oturup üzerine vakit harcayarak edindiğim temel analiz bilgilerim de kullanmaya kullanmaya körelmeye başladı. Bu da sonuç olarak şirket seçimi ya da mevcut şirketlerimin değişikliği konusunda iyi bir değerlendirme yapmamı imkansız hale getirdi. Uzun vadeli hisse yatırımında temel analiz ve şirketlerini takip etmek olmazsa olmaz iki unsur. Ve geldiğim nokta itibariyle bu iki unsura da uygun davranmadığımı fark ettim.

Üçüncü etken de bu ilk iki etkenin doğal bir sonucu aslında. Fonlarla kıyasladığımda performansımın daha geride olduğunu gördüm. Önümüzdeki aylarda ya da yıllarda fırsat maliyetinin daha da artma ihtimalini yüksek buldum. Bu nedenle temel analiz, şirket değerleme ve şirketlerimi takip etmek konusunda daha iyi olduğuma kanaat edinceye ve kendimi yeniden motive hissedinceye kadar şirket seçimini bu işin profesyonellerine devretmeye karar verdim.

Hangi Fonları Seçtim?

Ya Fon Alsaydım yazısındaki tablolardan birine bakalım. 6 fon arasından IIH ve NNF’nin performansı oldukça iyi durumda. MAC fonu da 2023’te çok iyi bir performans gösterememiş olmasına rağmen yatırım stratejileri nedeniyle çok beğendiğim bir fon. Son 5 senelik getirisi de çok iyi düzeyde. Bu nedenle bu 3 fonla devam etmeye karar verdim. Fon takip dosyamın aylık rapor özelliği sayesinde minimal bir çaba ile yatırımımı takip ediyor olacağım. 2-3 ayda bir de Tefas’tan diğer fonlarla kıyaslayacağım. Hisse yatırımına kıyasla da bunlar için daha az zaman harcamam gerekecek.

Hisse Satışı Fon Alışı

Elimdeki tüm hisseleri satınca 334.705₺’lık bir tutar elde etmiş oldum. Satış işlemi sırasında 699,34₺ da komisyon ödedim. Bu tutarın 300.000₺’sı ile MAC, NNF ve IIH fonlarından yüzer bin liralık eşit alım yaptım. Kalan 34 bin lirayı da para piyasası fonuna yatırdım. BİST’te ciddi bir düşüş olursa para piyasası fonundan çıkıp yine bu fonlardan alım yapacağım.

Geçen sene krediyle aldığım MAC paylarından elimde kalanları da ekleyince fonlarımdaki son durum aşağıdaki şekilde oldu.

Muhtemelen önümüzdeki birkaç sene boyunca fonlarla devam ediyor olacağım. Yeniden birikim yapabilmeye başladığımda düzenli olarak fon alacağım. Yukarıda bahsettiğim gibi hisselere dönmeye karar verdiğim zaman da elimdeki fonları satıp temettü hisselerine geçiş yapacağım.

Bendeki durum bu şekilde. Siz kendi performansınızı fonlarla kıyaslıyor musunuz? Fonları geçmeyi başarabiliyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Herkese sağlıklı, neşeli ve bol kazançlı günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir