Kripto Portföy Takip Excel Dosyası (Google E-tablolar)

Uzun vadeli yatırım yapan ve finansal özgürlük yolunda olan herkese selam olsun!

Kripto portföyümü takip etmek için kullandığım oldukça basit bir etablom var. Bu yazıda bu tabloyu sizlerle paylaşarak ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatacağım. Ben aylık düzenli alımlarla biriktirmeyi düşünerek dosyayı hazırlamıştım, dolayısıyla sizin ihtiyacınızı tam olarak karşılamayabilir. Kendi ihtiyacınıza yönelik eklemeler yaparak size uygun olacak şekilde dosyayı ayarlayabilirsiniz. Dosyanın özelliği coinlerin fiyatlarını otomatik çekerek maliyet, kar/zarar durumunuzu ortaya koyması.

Paylaştığım diğer dosyalar:

DOSYAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

1. Öncelikle yukarıdaki linke tıklayarak Google E-tablolarda dosyayı açıyorsunuz.

2. Sol üst taraftaki Dosya menüsünün altından kopyasını oluştur seçeneği ile dosyayı kendi hesabınıza kopyalıyorsunuz. (Lütfen bu adımı yapmak yerine erişim talebinde bulunmayın, rica ediyorum çok fazla erişim isteği emaili geliyor.)

3. Dosyayı kendi hesabınıza kopyaladıktan sonra fiyatları çekmek için kullanacağımız sitenin ayarlarını yapma sırası geliyor.

Bu Linke Tıklayarak cryptocompare adlı siteden bir anahtar alacağız. Bu aşama ücretsiz ve ayda 100 bin sorgulama yapmaya izin veriyor. Linke girdikten sonra aşağıda ok ile gösterdiğim butona tıklıyoruz.

crypto-compare

4. Yeni gelen sayfada Personal Free yazan kutucuktaki butonu seçiyoruz ve gelen pencerede bir email adresi ile kaydoluyoruz. Bu aşamada kendi emailinizi vermek istemezseniz geçici email (balon mail) sitelerinden bir hesap alarak da abone olabilirsiniz. Bir kere anahtarı aldıktan sonra email adresi ile işimiz olmuyor. (Ben aylar önce siteye üye olmuştum, hangi email adresi ile üye olduğumu bile hatırlamıyorum.) Üye olunca email adresinize aktivasyon emaili gelecek. Emaildeki linki açarak hesabınızı aktive edin.

cryptocompare2

5. Emaile gelen hesabı aktive etme linkine tıkladıktan sonra açılan sayfadan bir API Key oluşturacağız. Bu işlemleri kolay takip edebilmeniz için balon email ile sitede hesap açıp anahtarı alma aşamasına kadar olan işlemlerin videosunu çektim. Aşağıdaki videoyu izleyerek anahtarınızı oluşturabilirsiniz.

6. Anahtarı aldıktan sonra Kripto Takip dosyasının C sütunundaki işaretlediğim yerlere yapıştırıyorsunuz. Yine C sütunundaki formülde ETH için işaretlediğim yerde hangi coin’i takip etmek istiyorsanız onun kısaltmasını yazıyorsunuz. Ve dosyanız fiyatları anlık olarak çekebilmeye başlıyor.

kripto-portfoy

7. Kalan kısım Portföy sayfasında portföyünüzdeki coinlerin listesini yapmak.

8. Coin Alış sayfasını ben aylık düzenli alım için yapmıştım. Burayı kendinize göre düzenlersiniz isterseniz. Buraya aldığınız coin adedini ve tercihen komisyon dahil ödediğiniz toplam tutarı yazıyorsunuz. Coin başına ortalama maliyeti otomatik olarak burada hesaplıyor ve hesaplanan maliyet ile toplam coin miktarı Portföy sayfasında ilgili coinin satırına geliyor. Tablo 5 coin için hazır. Daha fazla coin varsa portföyünüzde ona göre Portföy sayfasına satır, Coin Alış sayfasına sütun ekleyip kullanabilirsiniz.

kripto-alis

Kripto portföyümü takip etmek için kullandığım Google etablosunu sizinle de paylaşmak istedim. Çok fazla özelliği olan bir tablo değil ancak can alıcı noktası fiyatları otomatik olarak çekebilmesi. Siz dosyayı daha da geliştirip, kendi isminizle paylaşmakta özgürsünüz. Sonraki yazılarımda hisse takibi, eurobond takibi ve bütün portföyümü takip etmek için kullandığım tablolarımı da kullanımlarını anlatarak sizlerle paylaşacağım.

Fon Takip Dosyası için Tıklayın

Son olarak bloğuma abone olmayı unutmayın!

Herkese sağlıklı, neşeli ve bol kazançlı günler dilerim!