Eurobond Portföyü Takip Excel Dosyası (Google E-Tablolar)

Uzun vadeli yatırım yapan ve finansal özgürlük yolculuğunda olan herkese selam olsun!

Önceki yazılarımda sizlerle fon takibi, kripto takibi ve hisse takibi için kullandığım dosyaları paylaşmıştım. Aşağıdaki linklerden bu dosyalara ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda sizlerle Eurobondlarımı takip etmek için kullandığım dosyayı paylaşacağım. Linke tıklayarak Google E-Tablolar dosyasına ulaşabilirsiniz.

Dosya 2 sayfadan oluşmakta. İlk sayfada portföyünüzdeki eurobondların listesi oluyor, kalan kupon sayıları, alacağınız kupon ödemeleri, toplam alacağınız kupon ödemeleri, gerçekleşen kupon ödemeleri gibi verileri tutabiliyorsunuz. İkinci sayfadaysa bir hesaplama aracı var. Eurobond’un itfa tarihini, kupon faizini ve fiyatını girerek toplam kaç kupon alacağınızı, toplam kupon gelirinizi ve kupon + alış fiyatı sayesinde elde edeceğiniz toplam karı görebiliyorsunuz.

eurobond-takip

Bu sayfadaki sarı hücreler sizin tarafınızdan doldurulması gereken hücreler. Kalan kısımları otomatik hesaplıyor. Kupon ödemesi aldıkça Gerçekleşen Kupon Ödemesi hücrelerini güncellerseniz Kalan Kupon Ödemesi hücreleri de güncelleniyor. Gerçekleşen Kupon Ödemesi için bir formül yazarak otomatize etmeye çalıştım ama algoritmayı bulmakta zorlandım. Burası için doğru çalışan bir formül yazabilen olursa yorumlarda paylaşabilir, hep beraber faydalanmış oluruz.

eurobond-takip-2

Bu sayfaya aylara göre alınacak kupon ödemelerini otomatik toplayan bir kısım ekledim. Bunun için öncelikle L sütununda eurobond’un hangi ayda itfa olacağını buluyor. Ondan sonra alt tarafta aylara göre kupon ödemelerini topluyor. L sütunu yanlışlıkla değiştirilerek alttaki kısmın çalışması bozulmasın diye dosyanın kendisinde gizlendi.

eurobond-hesaplama

Hesaplama aracı sayfasındaki sarı hücreler sizin tarafınızdan doldurulması gereken hücreler. Yazdığınız itfa tarihine göre kalan kupon sayısını hesaplıyor. Kupon faizini ve ödeme tutarı hücrelerini doldurduğunuz zaman toplam kupon geliriniz ve itfa tarihinde alacağınız 1000$’dan maliyetinizi düşürerek toplam ne kadar kazanç elde edeceğinizi hesaplıyor.

Bu dosya da basit işlevleri olan bir dosya. Şu ana kadar paylaşmış olduğum fon takip, hisse takip, kripto takip ve eurobond takip dosyalarının hepsi birleşerek Genel Portföy Takip dosyasının bileşenlerini oluşturuyor. Bu dosyalardaki çeşitli verileri çekerek anlık olarak Yatırım Portföyünüzün tamamını görmek mümkün oluyor. Bir sonraki yazımda bu dosyayı paylaşacağım ve kullanımını anlatacağım.

Yazılarımdan haberdar olmak için bloğuma abone olmayı unutmayın!

Herkese sağlıklı, neşeli ve bol kazançlı günler dilerim!